Sázkové kurzy

March 1, 2023

Vysvětlení různých typů sázkových kurzů

Jakub Svoboda
WriterJakub SvobodaWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Než začnete sázet na jakékoli úrovni, musíte porozumět kurzům. Pochopení nejběžnějších sázkových kurzů a toho, jak číst a porozumět jejich různým formátům, je nezbytné pro podávání vzdělaných sázek.

Vysvětlení různých typů sázkových kurzů

Zlomkové kurzy (britské), desetinné kurzy (evropské) a peněžní kurzy (americké) jsou tři nejběžnější systémy pro vyjádření sázkových kurzů. Jedná se pouze o alternativní způsoby zobrazení stejných kurzů a neexistuje žádný rozdíl v platbách vyplývajících z použití obou metod. Takže pravděpodobnosti událostí lze vyjádřit v kterémkoli z výše uvedených formátů jednoduše změnou násobitele šancí.

Pojďme se ponořit do našeho odborného průvodce sázkovými kurzy, abychom vás na to připravili online sázková cesta.

Jak fungují zlomkové nebo britské kurzy

Použití zlomkových kurzů (také známých jako „britské, britské“ nebo „tradiční“ kurzy) je nejoblíbenější online sázkové kurzy mezi britskými a irskými sázkovými kancelářemi. Obvykle jsou vyjádřeny lomítkem (/) nebo pomlčkou (-).

Formát zlomkových sázkových šancí 6/1 (šest ku jedné) by naznačoval, že za každý vsazený 1 dolar vyděláte 6 USD a dostanete svůj 1 dolar zpět (tj. částku, kterou vsadíte).

Toto je procento výplaty, takže pokud by byl kurz 1 ku 6, vyhráli byste 6 $ a získali byste zpět svůj vklad 1 $ v celkové výši 7 $. Úspěšná sázka 10 $ při 6/1 by vrátila 70 $ (zisk 60 $ plus vklad 10 $).

Úplný (možný) výnos podílu lze vyjádřit jako Tp= S(ND)+S

kde:

 • Tp je plná výplata
 • S je výše vkladu
 • ND je čitatel/jmenovatel formátů dílčích sázkových kurzů (například 28/6).

Řekněme, že tyto tři organizace jsou favority na vítězství ve finále NBA 2022:

 • Miami Heat: 13/5
 • Golden State Warriors: 9/2
 • LA Lakers: 7/1

Je snadné vidět, že Heat jsou favorizováni, zatímco Warriors a Lakers mají delší online sázkové šance na výhru. Pokud vsadíte, že Miami vyhraje šampionát, získáte 13 dolarů za každých 5 dolarů, které riskujete. Pokud by naopak Golden State vyhrál, dostali byste 9 dolarů za každé 2 dolary, které jste riskovali. Pokud vsadíte na Lakers a vyhrajete, získáte 7 dolarů za každý vsazený 1 dolar.

Ve výše uvedeném hypotetickém případě by sázka 100 $ na vítězství Miami Heats vrátila vaši původní investici plus zisk 260 $ (100 $ x (13/5)), celkem tedy 360 $. Pokud však vsadíte 100 $ na Golden State, abyste vyhráli, můžete získat 450 $ (100 $ x (9/2)) ke své původní sázce 100 $, takže celkový součet je 550 $.

Pokud by Milwaukee vytáhlo rozrušení, vaše výhry by se zvýšily na 700 $ (100 $ x (7/1)). Návrat první sázky 100 $ by přinesl výplatu na 800 $.

Jak fungují evropské nebo desetinné kurzy

Desetinné kurzy, často známé jako „evropské“, „digitální“ nebo „kontinentální“ kurzy, jsou široce používány jako sázkové kurzy na sporty v Austrálii, na Novém Zélandu a v Kanadě. Ty jsou méně komplikované a přímočařejší. Když se podíváte na šance, můžete zjistit, kdo jsou favorité a smolaři.

Desetinné kurzy jsou vyjádřeny v procentech a používají se k výpočtu potenciálních výher na dolarovou sázku. Pokud jsou kurzy zobrazeny jako desetinné číslo, bude tato částka odpovídat výplatě, nikoli převzetí. Není tedy nutné znovu přidávat svůj vklad ke konečné částce platby, protože je již započítána.

Úplný (možný) výnos podílu lze vyjádřit jako Tp = SD 

kde:

 • Tp je celkový zisk
 • S je vsazená částka
 • D je desetinná lichá

Vezměte si jako příklad mistrovství světa League of Legends 2023.

 • DRX: 4,00
 • T1: 1,3

Šance na výhru jsou uvedeny níže v souvislosti s částkou za dolar sázky. Můžete vydělat 400 $ (100 $ x 4,00), pokud vsadíte 100 $ na DRX, abyste vyhráli Summoner's Cup. Počáteční investice byla 100 USD. Čistý zisk byl tedy 300 USD.

Můžete očekávat výnos 130 $ (100 $ x 1,3), pokud vsadíte 100 $ na T1. Čistý zisk ve výši 30 USD získáme odečtením počáteční investice ve výši 100 USD od celkového výnosu.

Na základě těchto šancí je jasné, že bookmakeři určili T1 jako nejpravděpodobnější tým, který vyhraje. Uvedení konkurenti mají nižší šanci na výhru a podstupují větší riziko, pokud je celkový zisk (tj. desetinný kurs) větší.

Jak fungují kurzy American nebo Money Line

Kurzy peněžních linek (někdy známé jako „americké“ nebo „americké“ kurzy) se ve Spojených státech široce používají jako sázkové kurzy na sporty. Při sázení na favorita jsou kurzy zobrazeny se záporným znaménkem (-), které ukazují, kolik peněz je třeba vsadit, abyste vyhráli 100 $. Kurz na smolné hráče má symbol plus (+), což znamená potenciální výnos za každých vsazených 100 $.

Abychom to pochopili, použijeme ilustraci:

Předpokládejme, že internetová sázkařská stránka zveřejnila následující kurzy peněžní linie na fotbalový zápas mezi Pittsburgh Steelers a Kansas City Chiefs.

 • Steelers: +585
 • Náčelníci: -760

Sázková kancelář dávala mnohem menší pravděpodobnost (asi 15 %), že Steelers vyhrají hru, jak je vidět ze skutečnosti, že sázková kancelář zveřejnila kurz +585. Pokud tedy chcete vyhrát 585 $, musíte na Steelers vsadit 100 $. Pokud Steelers vyhrají, dostanete 585 $ plus původní sázku 100 $, celkem tedy 685 $.

Při sázení na Chiefs by klub s nejvyšší odhadovanou pravděpodobností vítězství ve hře potřeboval vsadit 760 $, aby vyhrál 100 $. Pokud Chiefs vyhrají, získáte 860 $ (vaše původní sázka 760 $ plus váš zisk 100 $).

S tak velkým rozdílem mezi těmito dvěma kurzy je jasné, že Chiefs mají v této bitvě větší šanci dostat se na vrchol.

Dům vždy vyhrává: Co to znamená?

Zobrazené kurzy nikdy nepředstavují skutečnou pravděpodobnost nebo možnost, že k události dojde (nebo nenastane). Zisková marže sázkové kanceláře je zapečena do těchto kurzů, takže vítěz vždy dostane méně, než by dostal, kdyby kurz přesně odrážel pravděpodobnost výhry.

Sázkové kanceláře musí vypočítat kurzy online sázek, které zveřejňují, takovým způsobem, aby generovaly zisk bez ohledu na výsledek akce. To vyžaduje, aby sázková kancelář přesně vyhodnotila skutečnou pravděpodobnost nebo možnost události. Pro ilustraci tohoto bodu se podívejme na odvozenou pravděpodobnost pro každý výsledek v ukázkové hře níže.

 • Tým A: -250 (implicitní pravděpodobnost = 71,43 %)
 • Tým B: +200 (implicitní pravděpodobnost = 33,33 %)

Všimněte si, že součet těchto pravděpodobností je 104,76 % (71,43 + 33,33). Je to v rozporu s požadavkem, aby se součet všech pravděpodobností rovnal 100 %? Je to proto, že zobrazené kurzy nejsou skutečnými kurzy.

„Přeokrouhlení“ neboli procento nad 100 % je možným výnosem bookmakera, pokud jsou sázky přijaty ve správném poměru. Sázení na oba týmy vyžaduje investici 104,76 $, abyste vyhráli 100 $.

Sázková kancelář očekává, že obdrží 104,76 USD a vyplatí 100 USD (včetně sázky), což přinese zisk 4,5 % (4,76/104,76) bez ohledu na výsledek hry. Výhoda bookmakera se zohledňuje v kurzech.

Závěrečné myšlenky

Čtení a pochopení online sázkových kurzů je zásadní, pokud chcete být úspěšným sázkařem. Musíte vědět, jak převádět kurzy z jednoho formátu do druhého, interpretovat odvozené pravděpodobnosti na základě zobrazených kurzů a porovnávat skutečné šance výskytu se zobrazenými. Poté budete mít dostatek informací k informované sázce.

About the author
Jakub Svoboda
Jakub Svoboda
About

S bystrým porozuměním hraní a hlubokou láskou ke svým českým kořenům Jakub mění krajinu online casinových průvodců tím, že do nich vnáší místní kouzlo a univerzální půvab. Jeho zručná lokalizace přináší srdce České republiky na obrazovku každého hráče.

Send email
More posts by Jakub Svoboda
undefined is not available in your country. Please try:

Nejnovější zprávy

Sázkové novinky: Váš dokonalý průvodce vítěznými tipy a aktuálními sportovními statistikami
2024-05-23

Sázkové novinky: Váš dokonalý průvodce vítěznými tipy a aktuálními sportovními statistikami

Novinky