FIFA Světový pohár

December 18, 2022

Finále mistrovství světa ve fotbale 2022 – Argentina vs. Francie

Jakub Svoboda
WriterJakub SvobodaWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Po intenzivním měsíci napínavých a soutěžních zápasů se mistrovství světa ve fotbale konečně chýlí ke konci. Týmy z celého světa bojovaly na hřišti a všechny sdílely sen zvednout nejikoničtější trofej v celém fotbale, přičemž některé se ukázaly jako překvapivé kandidáty a jiné zaostaly za očekáváním. 

Finále mistrovství světa ve fotbale 2022 – Argentina vs. Francie

A to vše vedlo k jedné finálové hře – epickému zápasu mezi finalisty z roku 2014 Argentinou a vracejícím se mistrem Francií! Tento strhující střet, který se hrál v neděli na stadionu Lusail Iconic Stadium, se připravoval roky a je připraven být naprosto ohromující.

Dokonalý konec?

Po mnoho let se fotbaloví fanoušci dohadovali, zda je Lionel Messi skutečně nejlepším hráčem, který kdy zdobil hřiště, nebo jestli je prostě jedním z nejlepších. I když na klubové úrovni vyhrál téměř vše, na co si vzpomenete, jeho největší kritikou byl nedostatek titulů na mezinárodní úrovni.

To bylo zjevně něco, co samotného Messiho zatížilo, ne proto, že by se staral o to, co si o jeho kariéře myslí ostatní, ale protože jeho snem vždy bylo přivézt tituly zpět do rodné Argentiny a přinášet radost svému lidu.

Zatímco tlak a očekávání, které na něj byly kladeny, byly zjevně arogantní a nerealistické, jasně ho tížily, protože prohrál jedno mistrovství světa a dvě finále Copa America. Poté, co Messi minul penaltu v druhém finále Copa America, dokonce nakrátko opustil národní tým - nedokázal se vyrovnat s obrovským zklamáním.

Sedminásobný vítěz Zlatého míče se však nakonec vrátil na stranu Albiceleste, aby se znovu pokusil splnit si svůj konečný sen, a to se mu nakonec podařilo splnit loni v Brazílii. 

Proti Brazílii na stadionu Maracana - jejich historickým rivalům na domácím hřišti - Argentina bojovala srdcem a dala do toho vše, co měla, aby nakonec po výhře 1:0 zvedla pohár. Messiho štěstí a úleva byla evidentní, jako by právě sundal obrovskou váhu ze svých ramen.

Messi poskytl to, co vždy chtěl, a nikdo mu to nikdy nemohl vzít.

A tak se dostáváme na toto mistrovství světa, Messiho poslední tanec. Nejen, že tento drobný génius byl ve své absolutní nejlepší pohodě – navzdory svému věku 35 let – ale ve skutečnosti vypadal, že si celý turnaj spíše užívá, než aby trpěl.

Messi, který je kapitánem nastupujícího týmu plného slibů a mladých talentů, dokázal bezdůvodně to, co po něm všichni vždy požadovali: postavit se na nevýraznou stranu Argentiny a vzít je do finále – stejně jako Maradona v Mexiku 1986.

Ať už se mu podaří vyhrát jako Maradona, nebo zda padne francouzskému týmu, který je považován za nadřazeného na obou stranách, jeho legenda je stmelena. Ale tým se shromáždil kolem svého kapitána a dal mu dárek na rozloučenou na celý život? Mohou přinést lidem v Argentině maximální radost?

První šampion 21. století zády k sobě?

Les Bleus přijíždějí na stadion Lusail jako první šampioni za 24 let, kteří se účastní finále v řadě a není těžké pochopit proč.

I když bylo zraněno více než půl tuctu hráčů prvního týmu – včetně několika vítězů Světového poháru v roce 2018, Les Bleus ukázali, že jsou nejsilnější a nejúplnější tým na celém turnaji.

Během celého turnaje je jen zřídka kdy trápil některý ze svých soupeřů a kromě prohry 1:0 proti Tunisku – utkání, kde Francie odpočívala všichni hráči z prvního týmu – nezůstali pozadu ve skóre déle než jednu minutu. Pár minut.

Zatímco síla Francie spočívá v síle celého jejich týmu, je téměř nemožné nezmínit jejich nejskvělejšího hráče - Kyliana Mbappeho. Nejen, že je s Messim remízový v boji o Zlatou kopačku s 5 góly, ale během celého poháru byl na svém nejlepším výsledku.

I když neskóroval ve čtvrtfinálovém nebo semifinálovém kole, byl naprosto klíčový pro všechny útočné snahy Francie - jak asistoval, tak vytvářel klíčové gólové příležitosti během obou zápasů a předváděl některé ze svých fantastických driblování a dovedností v procesu.

Vzhledem k tomu, jak je příběh o běhu Argentiny velmi úzce zaměřen na Messiho, je těžké neudělat z duelu s jeho spoluhráčem z PSG jeden z hlavních bodů této hry. Koneckonců, nyní, když jsou Ronaldo a Messi v soumraku své kariéry, objevuje se nová generace gigantů a Mbappe se znovu a znovu ukázal být v popředí konverzace.

Skutečnou otázkou je, zda je čas, aby Mbappe, nová superstar, převzal svět, nebo zda Messi a stará garda mají poslední chuť na slávu, než zapadnou do západu slunce.

Kdo si odnese pohár?

Argentina a Francie, opravdová klasika Světového poháru, se střetly na Světovém poháru při třech různých příležitostech. 

Jejich první dvě setkání přišla ve skupinové fázi – obě skončila vítězstvím Argentiny – nejprve v roce 1930 a později na mistrovství světa 1978 v Argentině, kde domácí vyhráli zápas 2:1 a vyřadili je. poháru. 

Jejich poslední zápas se odehrál teprve před 4 lety, během osmifinále mistrovství světa 2018 v Rusku. Jeden z nejlepších zápasů celého turnaje, Francie vyhrála zápas 4-3.

Pokud jde o celkový rekord, obě strany se proti sobě postavily 12krát, přičemž šest vítězství v Albiceleste, tři remízy a tři francouzská vítězství.

Vzhledem k tomu, že oba týmy jsou známé jako strany, které upřednostňují útočný fotbal, má tento zápas všechny předpoklady pro klasické finále mistrovství světa – zvláště pokud je hra tak otevřená, jako když se tyto strany střetly v Rusku v roce 2018.

Pokud si myslíte, že tomu tak může být, góly Over 2,5 najdete u Betssonu za cenu 2,30, což vypadá jako skvělá hodnota.

About the author
Jakub Svoboda
Jakub Svoboda
About

S bystrým porozuměním hraní a hlubokou láskou ke svým českým kořenům Jakub mění krajinu online casinových průvodců tím, že do nich vnáší místní kouzlo a univerzální půvab. Jeho zručná lokalizace přináší srdce České republiky na obrazovku každého hráče.

Send email
More posts by Jakub Svoboda

Nejnovější zprávy

Napínavý závod o zlatou kopačku anglické Premier League: Kdo získá vítězství?
2024-04-13

Napínavý závod o zlatou kopačku anglické Premier League: Kdo získá vítězství?

Novinky