Novinky

October 31, 2023

Vývoj středové pozice: Mark Williams a budoucnost basketbalu

Ethan Moore
WriterEthan MooreWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
LocaliserJakub SvobodaLocaliser

Úvod

Basketbalový sport prošel v posledních letech výraznou modernizací, zejména na pozici centra. Tato transformace byla řízena analytickým hnutím NBA a její schopností identifikovat nejlepší talenty z celého světa. Tradiční přístup osazení lavičky velkými, ale omezenými sedmistopami ustoupil nové éře všestranných hráčů, kteří vynikají jak v útoku, tak v obraně.

Vývoj středové pozice: Mark Williams a budoucnost basketbalu

Éra Shaquilla O'Neala

Během éry Shaquille O'Neala se týmy soustředily na zpomalení dominantního centra tím, že zásobily své soupisky hráči, kteří se mohli rovnat jeho velikosti a síle. Nicméně i po Shaqově rozkvětu přetrvávala strategie spoléhání se na velké, ale omezené hráče. Tito hráči měli slušnou míru odskoku, ale postrádali ofenzivní talent a rychlost nohou k obraně v prostoru.

Evoluce tempa a vesmíru

Tempo a prostorový vývoj basketbalu spolu s vzestupem hráčů jako Stephen Curry a Damian Lillard způsobily revoluci ve hře. Zvýšený důraz na tříbodovou střelbu a neefektivnost post-up play vedly k posunu v konstrukci soupisky. Týmy nyní upřednostňují zadní střelce a útočníky, kteří dokážou natáhnout hřiště a vytvořit rozestupy.

Vzestup Stretch Fives

Od hráčů v přední části hřiště se nyní očekává, že budou mít tříbodové střelecké schopnosti podobné jejich protějškům v zadní části hřiště. Zatímco v minulosti existovaly jednorázové talenty, jako Bill Laimbeer a Raef LaFrentz, kteří uměli střílet zvenčí, byli považováni za anomálie. Schopnost střílet zpoza oblouku se dnes stala u center standardem.

Nedostatek vysoce kvalitních Stretch Fives

I přes důraz na tříbodovou střelbu je v NBA stále poměrně málo kvalitních natahovacích pětek. Hráči jako Brook Lopez a Karl-Anthony Towns nastavili měřítko pro tuto pozici, ale mnoho centrů se snaží v této oblasti vyniknout.

Význam obrany

Zatímco střelba zvenčí je cenná, moderní centri musí vynikat i v defenzivě. Ochrana barvy a ostraha ve vesmíru jsou pro centra v dnešní hře zásadními dovednostmi. NBA nevyřadila velké muže; odstranilo to podkvalifikované velké muže. Nyní se zaměřujeme na hledání center, která mohou přispět na obou koncích kurtu.

Představujeme vám Marka Williamse

Mark Williams, mladé centrum, je ukázkovým příkladem moderního centra. I když možná nezískal hlasy pro nováčka roku, jeho výkon v druhé polovině jeho nováčkovské sezóny ukázal jeho potenciál. Williams měl v průměru double-double a prokázal svou schopnost efektivně skórovat.

Williamsova defenzivní schopnost

Williams není jen útočná hrozba; je také výjimečným obráncem. Jeho přítomnost na dráze odrazuje soupeře od útočení na koš a jeho čisté, vertikální zápasy jsou důkazem jeho koučování a dovedností. Williams sehrál významnou roli ve zlepšené obraně Charlotte Hornets.

Williamsovy útočné příspěvky

V ofenzivě sice Williams nemá střelu ve výskoku, ale jeho pohyblivost a fyzická zdatnost mu umožňují vyniknout v pick-and-roll. Jeho spojení s LaMelo Ball se již ukázalo jako silná kombinace. Zatímco přidání střelby do jeho repertoáru by zlepšilo jeho ofenzivní hru, Williams je již cenným přínosem.

Budoucnost Marka Williamse

Williamsovy obranné schopnosti by neměly být přehlíženy. Pod vedením defenzivně laděného trenéra Steva Clifforda má Williams potenciál stát se jedním z nejlepších vnitřních obránců ligy. Vzhledem k tomu, že se jeho schopnosti neustále rozvíjejí, nebylo by překvapivé, kdyby Williams získal uznání v All-Defenzivním týmu.

Závěr

Vývoj centrální pozice v basketbalu změnil způsob, jakým týmy sestavují své soupisky. Důraz na střelbu a obranu vedl k vzestupu všestranných centrů, jako je Mark Williams. Jak se hra neustále vyvíjí, hráči jako Williams budou hrát zásadní roli při utváření budoucnosti basketbalu.

Nejnovější zprávy

Jak se vypořádat se špatnými běhy v sázení
2023-11-20

Jak se vypořádat se špatnými běhy v sázení

Novinky